niedziela, 10 marca 2019

"66 dusz" Mateusz Wieczorek

Powielając zdanie wielu krytyków oraz niektórych dobrych blogerów/recenzentów muszę wspomnieć o tym, że powieści sensacyjne maja już dawno za sobą lata świetności. Osobiście nie jestem fanem tego typu powieści ale rozumiem, że mogą się one podobać. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: służą głównie rozrywce.

Tytuł: „66 dusz”
Autor: Mateusz Wieczorek
Ilość stron: 460
Data Wydania: 2017
Wydawnictwo: Novae Res
Moja ocena: 7/10

Nie łatwo wesprzeć się publikacjami naukowymi odnoszącymi się do tego gatunku. Dla większości badaczy wszystko co można o niej powiedzieć zostało już opisane. Może frustrować to niektórych, ale podzielam ten pogląd. Powieść sensacyjna jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie szokować czytelnika poprzez m.in. wartką i pełną zwrotów akcji fabułę, zredukowanie nużących opisów czy wykreowanie postaci tajemniczych, zbuntowanych. Tutaj zatrzymajmy się na chwilę. 

poniedziałek, 18 lutego 2019

"Jeżozwierze" Monika Trypuz


   Tym krótkim wpisem chciałbym poruszyć dwa niezwykle ważne tematy. Jednym z nich jest pomoc młodym pisarzom. Mam na myśli działania wspierające wydanie książki, tego typu akcje można odnaleźć na stronach Polakpotrafi.pl lub Kickstarter.com. Jako miłośnicy książek jesteśmy w pewien sposób zobligowani do tego, by zdawać sobie sprawę z tego typu akcji crowdfunding’owych. Czyli wspierania finansowego różnego typu zbiórek społecznościowych.

Tytuł: „Jeżozwierze”
Autor: Monika Trypuz
Moja ocena: 9/10

   Mało który czytelnik idąc do księgarni zdaje sobie sprawę z tego, że można pomagać w wydaniu książki. Możemy wspierać pisarzy i artystów wydających książki samodzielnie. Trzeba tylko wiedzieć, że jesteśmy w stanie to zrobić. Każdy nasz gest, nawet najmniejszy, pomaga w spełnieniu marzenia.

poniedziałek, 11 lutego 2019

„Okropności wojny”. Ukazanie cierpienia. Czy sam jego widok wystarczy by wzbudzić emocje?

  Dziś, tak jak obiecałem dodaję moją pracę. Ściślej to esej na temat cierpienia. Mam nadzieję, że ilość Was nie przerazi. Temat odnosi się do 82 rycin wykonanych przez Francisca Goye, a całość opiera się głównie na książce Susan Sontag "Widok cudzego cierpienia".Okropności wojny”. Ukazanie cierpienia.
Czy sam jego widok wystarczy by wzbudzić emocje?


Uczucia, takie jak cierpienie towarzyszą człowiekowi od niepamiętnych czasów. Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie zbadać, na którym etapie ewolucji zaczęło się u nas rozwijać. Pytanie o ich początek pozostaje bez odpowiedzi. Jesteśmy jednak świadomi jego istnienia. Nie tylko odczuwamy cierpienie czy też ból, ale jesteśmy również zainteresowani jego doświadczaniem. 

poniedziałek, 21 stycznia 2019

"Głupia" Magdalena Żubrowska

  „Głupia” została napisana przez Mgr Magdalenę Żubrowską. Jest ona psycholożką oraz psychoterapeutką.

Tytuł: „Głupia”
Autor: Magdalena Żubrowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Powidoki
Ilość stron: 96
Data wydania: 2018
Moja ocena: 8/10

  Powidoki są zupełnie nowym wydawnictwem na polskim rynku. Na samym początku pragnę Was zaprosić do konkursu, który odbywa się na instagramie, możecie w nim wygrać ZESTAW: książka + torba. Wygrywają dwie osoby. Konkurs mogę zorganizować dzięki pomocy i szczodrości wydawnictwa Powidoki.
https://www.instagram.com/books_maze/ 

poniedziałek, 14 stycznia 2019

Dlaczego lubimy się bać?

W związku ze zbliżającą się sesją mam wiele prezentacji do zrobienia i nie czasu na czytanie. Poniżej znajduje się część prezentacji, którą zamieniłem na wpis. Mam nadzieję, że taka odskocznia od recenzji Wam się spodoba. 

Dlaczego się boimy? Skąd u nas fascynacja horrorem? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w oparciu o teksty znanych i cenionych naukowców. Zacznijmy od szybkiego określenia, czym w ogóle jest psychologia ewolucyjna czyli socjobiologia?
Socjobiologia to nauka zajmująca się badaniem psychologii ewolucyjnej, czyli zachowań społecznych w oparciu o teorie ewolucji. Przyglądniemy się zjawisku strachu oraz lęk od strony biologicznej. Właściwie dlaczego się boimy? 

poniedziałek, 17 grudnia 2018

"S(zt)uka Umiera(nia)" Agata Grabowska

Wracamy do poezji. Mam nadzieję, że recenzja zainteresuje każdego, niezależnie od wieku. Kieruje ją głównie do fanów zgłębiania przeżycia estetycznego. Zarówno do tych, których  interesuje samo zjawisko przeżycia, jak i tych których ciekawi wpływ owej estetyki na naszą codzienność. Postaram się włożyć w to tyle serca ile włożyła Agata w swoje wiersze.

Tytuł: „S(zt)uka Umiera(nia)”
Autor: Agata Grabowska
Wydawnictwo: Self Publishing
Ilość stron: 204
Data wydania: 2018
Moja ocena: 8/10

wtorek, 11 grudnia 2018

A.Forge "Cmentarzysko"

Przedstawiam Wam lekturę od Kłobook. Jest to pierwsza pozycja tego wydawnictwa. Książka co do której miałem bardzo mieszane uczucia. 

Tytuł: „Cmentarzysko”
Autor: A.Forge
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kłobook
Ilość stron: 415
Data wydania: 2 listopada 2018
Moja ocena: 7/10


„Gdybym miała odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie: „Od czego wszystko się zaczęło?”, prawdopodobnie powiedziałabym, że od pożyczenia sobie jednej książki. Nie było to pochodzenie z jednej miejscowości, nie była to też praca drzwi w drzwi przez pół roku (chociaż to akurat mogło się trochę przyczynić do rozwoju naszej znajomości). Tak naprawdę zaczęło się od tego, że Paweł pożyczył mi powieść, przez którą nie było mnie dla świata przez jakieś czterdzieści osiem godzin. Można to uznać za całkiem niezłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę ponad siedmiuset-stronicową objętość oraz fakt, że w międzyczasie widziano mnie w pracy, tudzież supermarkecie – prawdopodobnie poszukującą Milki Oreo.”
Jeśli tutaj dotarłeś, proszę, skomentuj. Bardzo mnie to motywuje i odwiedzam każdy blog, po którym został ślad.
Spodobał Ci się mój blog? Zaobserwuj.